Image for MTLW-111-07-G-S-300 is not available
MTLW-111-07-G-S-300
DigiKey Part Number
612-MTLW-111-07-G-S-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-111-07-G-S-300
Description
.100" LOW PROFILE VARIABLE POST
Detailed Description
Connector Header Through Hole 11 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.300" (7.62mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.070" (1.78mm)
Series
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact