MTLW-110-08-L-D-333
DigiKey Part Number
612-MTLW-110-08-L-D-333-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-110-08-L-D-333
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-110-08-L-D-333 Models
Contact Length - Mating
0.333" (8.46mm)
Series
Contact Length - Post
0.137" (3.48mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact