Image for MTLW-110-08-G-S-280 is not available
MTLW-110-08-G-S-280
DigiKey Part Number
612-MTLW-110-08-G-S-280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-110-08-G-S-280
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-110-08-G-S-280 Models
Category
Contact Length - Mating
0.280" (7.11mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Series
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact