MTLW-110-06-T-D-140
DigiKey Part Number
612-MTLW-110-06-T-D-140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-110-06-T-D-140
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-110-06-T-D-140 Models
Contact Length - Mating
0.140" (3.56mm)
Series
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact