Image for MTLW-109-08-F-S-270 is not available
MTLW-109-08-F-S-270
DigiKey Part Number
612-MTLW-109-08-F-S-270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-109-08-F-S-270
Description
.100" LOW PROFILE VARIABLE POST
Detailed Description
Connector Header Through Hole 9 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.270" (6.86mm)
Series
Contact Length - Post
0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact