Image for MTLW-108-07-T-S-270 is not available
MTLW-108-07-T-S-270
DigiKey Part Number
612-MTLW-108-07-T-S-270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-108-07-T-S-270
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-108-07-T-S-270 Models
Contact Length - Mating
0.270" (6.86mm)
Series
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact