Image for MTLW-107-08-F-D-385 is not available
MTLW-107-08-F-D-385
DigiKey Part Number
MTLW-107-08-F-D-385-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-107-08-F-D-385
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-107-08-F-D-385 Models
Contact Length - Mating
0.385" (9.78mm)
Series
Contact Length - Post
0.085" (2.16mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact