Image for MTLW-105-08-F-D-050 is not available
MTLW-105-08-F-D-050
DigiKey Part Number
MTLW-105-08-F-D-050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-105-08-F-D-050
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-105-08-F-D-050 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.050" (1.27mm)
Series
Contact Length - Post
0.420" (10.67mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact