Image for MTLW-105-06-G-S-100 is not available
MTLW-105-06-G-S-100
DigiKey Part Number
612-MTLW-105-06-G-S-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-105-06-G-S-100
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-105-06-G-S-100 Models
Category
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Series
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact