Image for MTLW-105-05-F-S-190 is not available
MTLW-105-05-F-S-190
DigiKey Part Number
MTLW-105-05-F-S-190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-105-05-F-S-190
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-105-05-F-S-190 Models
Category
Contact Length - Mating
0.190" (4.83mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.085" (2.16mm)
Series
Overall Contact Length
0.335" (8.51mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Mating
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact