Image for MTLW-104-07-T-S-070 is not available
MTLW-104-07-T-S-070
DigiKey Part Number
612-MTLW-104-07-T-S-070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-104-07-T-S-070
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-104-07-T-S-070 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.070" (1.78mm)
Series
Contact Length - Post
0.300" (7.62mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Tin
Pitch - Mating
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact