MTLW-101-07-L-S-250
DigiKey Part Number
612-MTLW-101-07-L-S-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-101-07-L-S-250
Description
CONN HEADER THROUGH HOLE 1POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 1 position
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-101-07-L-S-250 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact