MTLW-101-06-G-D-185
DigiKey Part Number
612-MTLW-101-06-G-D-185-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-101-06-G-D-185
Description
CONN HEADER THROUGH HOLE 2POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-101-06-G-D-185 Models
Category
Contact Length - Mating
0.185" (4.70mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.055" (1.40mm)
Series
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact