MTLW-101-05-T-S-255
DigiKey Part Number
612-MTLW-101-05-T-S-255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-101-05-T-S-255
Description
CONN HEADER THROUGH HOLE 1POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 1 position
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-101-05-T-S-255 Models
Category
Contact Length - Mating
0.255" (6.48mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.020" (0.51mm)
Series
Overall Contact Length
0.335" (8.51mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact