MMS-115-02-L-DV-A-30
DigiKey Part Number
MMS-115-02-L-DV-A-30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMS-115-02-L-DV-A-30
Description
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMS-115-02-L-DV-A-30 Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Positions Loaded
29
Current Rating (Amps)
3.9A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)