Image for LTMM-117-02-G-D is not available
LTMM-117-02-G-D
DigiKey Part Number
LTMM-117-02-G-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTMM-117-02-G-D
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 34 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
LTMM-117-02-G-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Contact Length - Post
0.117" (2.97mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.190" (4.83mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Features
Keying Slot
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C