Image for LCW-130-07-T-S-230 is not available
LCW-130-07-T-S-230
DigiKey Part Number
612-LCW-130-07-T-S-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCW-130-07-T-S-230
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.310" (7.87mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A