Image for LCW-124-08-T-S-300 is not available
LCW-124-08-T-S-300
DigiKey Part Number
612-LCW-124-08-T-S-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCW-124-08-T-S-300
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.300" (7.62mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.310" (7.87mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A