Image for LCW-124-08-G-M-300 is not available
LCW-124-08-G-M-300
DigiKey Part Number
612-LCW-124-08-G-M-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCW-124-08-G-M-300
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.300" (7.62mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.310" (7.87mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A