Image for LCW-113-09-G-S-300-RP is not available
LCW-113-09-G-S-300-RP
DigiKey Part Number
612-LCW-113-09-G-S-300-RP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCW-113-09-G-S-300-RP
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 13 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.200" (5.08mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A