Image for LCW-111-16-T-S-230-LL is not available
LCW-111-16-T-S-230-LL
DigiKey Part Number
612-LCW-111-16-T-S-230-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCW-111-16-T-S-230-LL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 11 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.310" (7.87mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A