Image for LCW-110-10-G-S-230-RE is not available
LCW-110-10-G-S-230-RE
DigiKey Part Number
612-LCW-110-10-G-S-230-RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCW-110-10-G-S-230-RE
Description
.100" FRICTION LOCK TERMINAL STR
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Friction Lock
Series
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.200" (5.08mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 1 Wall
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A