IPD1-23-S-K-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for IPD1-23-S-K-R is not available
IPD1-23-S-K-R
DigiKey Part Number
IPD1-23-S-K-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD1-23-S-K-R
Description
CONN RCPT HSG 23POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
IPD1-23-S-K-R Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
White
Connector Type
Features
Polarizing Key
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.100" (2.54mm)