Image for IDSS-16-S-08.00-P01-ST8 is not available
IDSS-16-S-08.00-P01-ST8
DigiKey Part Number
IDSS-16-S-08.00-P01-ST8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDSS-16-S-08.00-P01-ST8
Detailed Description
16 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Cable 0.667' (203.20mm, 8.00")
EDA/CAD Models
IDSS-16-S-08.00-P01-ST8 Models
Category
Pitch - Cable
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
0.667' (203.20mm, 8.00")
Series
Features
Position #1 Polarization
Packaging
Bulk
Color
Multiple, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Cable
Cable Termination
IDC
Number of Positions
16
Contact Finish
Tin
Number of Rows
1
Base Product Number
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)