IDSS-08-D-05.90-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Image for IDSS-08-D-05.90-R is not available
IDSS-08-D-05.90-R
DigiKey Part Number
IDSS-08-D-05.90-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDSS-08-D-05.90-R
Description
INSULATION DISPLACEMENT SOCKET C
Detailed Description
8 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket, Reversed 0.492' (149.86mm, 5.90")
EDA/CAD Models
IDSS-08-D-05.90-R Models
Category
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Pitch - Cable
0.100" (2.54mm)
Series
Length
0.492' (149.86mm, 5.90")