IDSD-08-D-05.90 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 1
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
Assmann WSW Components
3M
In Stock: 424
3M
Image for IDSD-08-D-05.90 is not available
IDSD-08-D-05.90
DigiKey Part Number
IDSD-08-D-05.90-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDSD-08-D-05.90
Detailed Description
16 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.492' (149.86mm, 5.90")
EDA/CAD Models
IDSD-08-D-05.90 Models
Category
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)
Series
Length
0.492' (149.86mm, 5.90")