Image for HW-07-10-F-D-655-SM is not available
HW-07-10-F-D-655-SM
DigiKey Part Number
HW-07-10-F-D-655-SM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-07-10-F-D-655-SM
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HW-07-10-F-D-655-SM Models
Category
Length - Overall Pin
0.765" (19.431mm)
Length - Post (Mating)
0.110" (2.794mm)
Series
Length - Stack Height
0.655" (16.637mm)
Mounting Type
Surface Mount
Number of Positions
14
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)