HW-03-07-T-S-252-089-002
DigiKey Part Number
612-HW-03-07-T-S-252-089-002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-03-07-T-S-252-089-002
Description
CONN HDR 3POS 0.1 STACK T/H
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HW-03-07-T-S-252-089-002 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.089" (2.261mm)
Length - Stack Height
0.252" (6.400mm)
Series
Length - Tail
0.089" (2.261mm)
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
3
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)