Image for HW-02-20-L-S-856-SM is not available
HW-02-20-L-S-856-SM
DigiKey Part Number
612-HW-02-20-L-S-856-SM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-02-20-L-S-856-SM
Description
CONN HDR 2POS 0.1 STACK SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HW-02-20-L-S-856-SM Models
Category
Length - Post (Mating)
0.209" (5.309mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.856" (21.742mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Positions
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.065" (27.051mm)