Image for HW-01-12-G-D-370-330 is not available
HW-01-12-G-D-370-330
DigiKey Part Number
612-HW-01-12-G-D-370-330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-01-12-G-D-370-330
Description
HIGH TEMPERATURE FLEXIBLE BOARD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.330" (8.382mm)
Series
Length - Stack Height
0.370" (9.400mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
2
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)