Image for HTSW-122-23-G-D is not available
HTSW-122-23-G-D
DigiKey Part Number
HTSW-122-23-G-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTSW-122-23-G-D
Description
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 44 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HTSW-122-23-G-D Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Series
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C