HTSW-120-20-T-S
DigiKey Part Number
612-HTSW-120-20-T-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTSW-120-20-T-S
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HTSW-120-20-T-S Models
Category
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C