HTSW-114-14-T-S
DigiKey Part Number
HTSW-114-14-T-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTSW-114-14-T-S
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HTSW-114-14-T-S Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.320" (8.13mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Packaging
Bag
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C