Image for HTSW-109-23-T-D is not available
HTSW-109-23-T-D
DigiKey Part Number
HTSW-109-23-T-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTSW-109-23-T-D
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HTSW-109-23-T-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C