Image for HTSW-108-23-H-S is not available
HTSW-108-23-H-S
DigiKey Part Number
HTSW-108-23-H-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTSW-108-23-H-S
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HTSW-108-23-H-S Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Series
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C