Image for HTSW-105-10-TM-D-RA is not available
HTSW-105-10-TM-D-RA
DigiKey Part Number
HTSW-105-10-TM-D-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTSW-105-10-TM-D-RA
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HTSW-105-10-TM-D-RA Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.390" (9.91mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C