Image for HPM-19-01-T-S is not available
HPM-19-01-T-S
DigiKey Part Number
612-HPM-19-01-T-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPM-19-01-T-S
Detailed Description
Connector Header Through Hole 19 position 0.200" (5.08mm)
Mfr
Contact Length - Mating
0.470" (11.94mm)
Series
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.750" (19.05mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Insulation Color
Black
Mounting Type
Voltage Rating
850VAC, 1200VDC