Image for HPM-16-02-T-S-RA is not available
HPM-16-02-T-S-RA
DigiKey Part Number
612-HPM-16-02-T-S-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPM-16-02-T-S-RA
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 16 position 0.200" (5.08mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Insulation Color
Black
Voltage Rating
850VAC, 1200VDC