Image for HPM-16-01-T-S-VS is not available
HPM-16-01-T-S-VS
DigiKey Part Number
612-HPM-16-01-T-S-VS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPM-16-01-T-S-VS
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 16 position 0.200" (5.08mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Insulation Color
Natural
Voltage Rating
850VAC, 1200VDC