Image for HPF-20-01-T-S-04 is not available
HPF-20-01-T-S-04
DigiKey Part Number
HPF-20-01-T-S-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPF-20-01-T-S-04
Description
.200 HI POWER SOCKET ASSEMBLY
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole Tin
EDA/CAD Models
HPF-20-01-T-S-04 Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Mfr
Termination
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.351" (8.92mm)
Contact Type
Female Socket
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)