Image for HMTSW-216-08-L-S-280 is not available
HMTSW-216-08-L-S-280
DigiKey Part Number
612-HMTSW-216-08-L-S-280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-216-08-L-S-280
Description
CONN HEADER VERT 16POS 5.08MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.200" (5.08mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-216-08-L-S-280 Models
Category
Contact Length - Mating
0.280" (7.11mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Series
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A