Image for HMTSW-140-08-F-S-315 is not available
HMTSW-140-08-F-S-315
DigiKey Part Number
612-HMTSW-140-08-F-S-315-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-140-08-F-S-315
Description
.100" HIGH-TEMP VARIABLE POST HE
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-140-08-F-S-315 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.315" (8.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Natural
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A