Image for HMTSW-125-08-H-D-330 is not available
HMTSW-125-08-H-D-330
DigiKey Part Number
HMTSW-125-08-H-D-330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-125-08-H-D-330
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-125-08-H-D-330 Models
Category
Contact Length - Mating
0.330" (8.38mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Series
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A