Image for HMTSW-124-23-L-S-237 is not available
HMTSW-124-23-L-S-237
DigiKey Part Number
612-HMTSW-124-23-L-S-237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-124-23-L-S-237
Description
CONN HDR .100" 24POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.237" (6.02mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.108" (2.75mm)
Series
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A