Image for HMTSW-120-23-L-S-155 is not available
HMTSW-120-23-L-S-155
DigiKey Part Number
612-HMTSW-120-23-L-S-155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-120-23-L-S-155
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-120-23-L-S-155 Models
Category
Contact Length - Mating
0.155" (3.94mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Series
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A