Image for HMTSW-120-23-L-D-237 is not available
HMTSW-120-23-L-D-237
DigiKey Part Number
612-HMTSW-120-23-L-D-237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-120-23-L-D-237
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-120-23-L-D-237 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.237" (6.02mm)
Series
Contact Length - Post
0.108" (2.75mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A