Image for HMTSW-115-24-T-D-266 is not available
HMTSW-115-24-T-D-266
DigiKey Part Number
612-HMTSW-115-24-T-D-266-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-115-24-T-D-266
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.266" (6.75mm)
Series
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A