Image for HMTSW-115-07-G-D-170 is not available
HMTSW-115-07-G-D-170
DigiKey Part Number
612-HMTSW-115-07-G-D-170-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-115-07-G-D-170
Description
.100" HIGH-TEMP VARIABLE POST HE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HMTSW-115-07-G-D-170 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.170" (4.32mm)
Series
Contact Length - Post
0.160" (4.06mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Natural
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A