Image for HMTSW-114-08-F-D-305 is not available
HMTSW-114-08-F-D-305
DigiKey Part Number
612-HMTSW-114-08-F-D-305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-114-08-F-D-305
Description
.100" HIGH-TEMP VARIABLE POST HE
Detailed Description
Connector Header Through Hole 28 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.305" (7.75mm)
Series
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Natural
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A