Image for HMTSW-113-22-STL-D-200 is not available
HMTSW-113-22-STL-D-200
DigiKey Part Number
612-HMTSW-113-22-STL-D-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-113-22-STL-D-200
Description
.100" HIGH-TEMP VARIABLE POST HE
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-113-22-STL-D-200 Models
Contact Length - Mating
0.200" (5.08mm)
Series
Contact Length - Post
0.330" (8.38mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Natural
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A